Opcje przeglądania
Inni klienci kupili również
Nawrócony grzesznik. DEB MARLOWE
Nawrócony grzesznik. DEB MARLOWE

6,50 zł

szt.
Aria namiętności. MARY BALOGH
Aria namiętności. MARY BALOGH

8,50 zł

szt.
Trucizna doskonała. AMANDA QUICK
Trucizna doskonała. AMANDA QUICK

8,80 zł

szt.
Noc miłości. MARY BALOGH
Noc miłości. MARY BALOGH

7,99 zł

szt.
Niewinna kochanka. TRACY ANNE WARREN
Niewinna kochanka. TRACY ANNE WARREN

6,20 zł

szt.

Romans - Rozwijał się od okresu hellenistycznego poprzez średniowiecze, renesans i barok. Obejmował utwory wierszem i prozą o niezwykłej, zawikłanej akcji, pełnej przygód, porwań, rozbitych okrętów itp. Wątek główny stanowiły zazwyczaj dzieje związku miłosnego, połączone z pokonywaniem przeszkód i przeciwności losu.

 

Romans

Rozwijał się od okresu hellenistycznego poprzez średniowiecze, renesans i barok. Obejmował utwory wierszem i prozą o niezwykłej, zawikłanej akcji, pełnej przygód, porwań, rozbitych okrętów itp. Wątek główny stanowiły zazwyczaj dzieje związku miłosnego, połączone z pokonywaniem przeszkód i przeciwności losu.

Był to gatunek popularny, obliczony na wywołanie zainteresowania czytelnika. Przypuszcza się, że wyrósł z tradycji eposu homeryckiego (zwłaszcza Odysei), potem wchłonął elementy komedii, sielanki, obiegowe wątki epiki orientalnej (z cyklu baśni Tysiąc i jedna noc).

Twórcy tego gatunku wykorzystywali wątki historiograficzne, hagiograficzne i motywy biblijne. Istniało wiele odmian tego gatunku romans religijny, błazeński, moralistyczny, rycerski, humanistyczny, pseudohistoryczny itd. Do najciekawszych należały: romans pseudohistoryczny, np. Historia trojańskabłazeński, jeden z głównych gatunków literatury ludowo-mieszczańskiej, np. opowieści o Sowizdrzale; religijny, np. Historia o Józefie Patriarsze i in.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium